zboża ekspandowane

KONWENCJONALNE, EKOLOGICZNE I BEZGLUTENOWE

zboża ekspandowane

KONWENCJONALNE, EKOLOGICZNE I BEZGLUTENOWE

Kulinarna rywalizacja pod okiem doświadczonego kucharza

« wróć

W ostatni weekend września Soligrano zorganizowało i poprowadziło warsztaty kulinarne dla uczestników szkoleń produktowych w Paprotni pod Sochaczewem. W zabawie wzięło udział blisko sto osób, które próbowało swoich sił w przygotowaniu oryginalnych dań. Nad całością czuwał Szef Kuchni, Wojciech Harapkiewicz i Katarzyna Augustyniak z firmy Soligrano.

Niespodzianka podczas szkoleń

Warsztaty były atrakcją towarzyszącą szkoleniom produktowym dla przedstawicieli firmy Merkury. Postanowiliśmy zafundować uczestnikom dodatkową rozrywkę i sprawdzić, jak dobrze radzą sobie w kuchni. :)

 

Warsztaty kulinarne Soligrano

W warsztatach wzięło udział 10 grup; każda z nich liczyła 9 osób. Pierwszym zadaniem wszystkich zespołów było wyznaczenie lidera, który miał koordynować pracę oraz był odpowiedzialny za prezentację przygotowanych dań. Kolejnym etapem było przygotowanie trzech dań - śniadania, przystawki i sałatkowego duetu. Uczestnicy losowali również tzw. black boxy. W pudełkach znajdowały się m.in. zboża z serii Soligrano BIO oraz różne produkty spożywcze, które miały posłużyć uczestnikom do przygotowania dania konkursowego. Każda grupa wylosowała w ten sposób swój zestaw i mogła przystąpić do pracy.

- Uczestnicy szybko wczuli się w rolę kucharzy, którzy walczą o tytuł najlepszego teamu. Obserwowaliśmy jak grupy dzielą się między sobą zadaniami, jak rozmawiają o tym, co przygotują i jak sprawnie wspólnie działają – to była świetna praca zespołowa! Widać było, że wszyscy dobrze się bawią, a jednocześnie chcą jak najlepiej wypaść. Uważam, że to wydarzenie to cenne i pozytywne doświadczenie. - podsumowuje Kamil Rabenda, Prezes firmy Soligrano.

Gotowanie zbliża i integruje

Każda grupa starała się przygotować oryginalne dania, wyróżniające się na tle pozostałych. Uczestnicy otrzymali wskazówki od doświadczonego kucharza, Wojciecha Harapkiewicza. Ich zadaniem było zadbanie o smak oraz estetykę podania posiłków.

- Warsztaty kulinarne to świetna zabawa, która pokazuje, że gotowanie może być ciekawe, a jednocześnie integruje uczestników. Ziarna Soligrano są niezwykle wdzięcznym produktem jeśli chodzi o ich wykorzystanie. Grupy biorące udział w kuchennej rywalizacji udowodniły, że zboża ekspandowane to oryginalny, smaczny i uniwersalny dodatek do dań.- podsumowuje Wojciech Harapkiewicz, Szef Kuchni z ponad 20-letnim doświadczeniem.

Dania konkursowe były oceniane przez jury, w skład którego weszli: Prezes Soligrano, Kamil Rabenda; Monika Gręda, Kierownik ds. sieci lokalnych; Paweł Osiński, Dyrektor ds. rynku tradycyjnego i HoReCa oraz Szef Kuchni Wojtek Harapiewicz.

- Określony zestaw produktów spożywczych z jednej strony ułatwiał zadanie, z drugiej – mógł je skomplikować. Najtrudniejsze dla wszystkich grup było wymyślenie dań, które mogli zrobić z wykorzystaniem tego, co dostali. Czuwaliśmy nad tym, aby grupy się nie zniechęciły i żeby to cały czas była dobra zabawa z nutką rywalizacji w tle. Myślę, że nam się to udało! - opowiada Katarzyna Augustyniak, kierownik działu marketingu firmy Soligrano.

Zwieńczeniem spotkania był pokaz kulinarny Wojciecha Harapkiewicza i rozdanie nagród.

Dane kontaktowe

SOLIGRANO Sp. z o.o. Sp. K.
Dobroń
ul. Wrocławska 20
95-082 Dobroń
Polska

pokaż mapę


tel.: +48 43 655 51 11
fax: +48 43 655 51 12

KRS: 0000595786
NIP: 7312050508
REGON: 363471853

Formularz kontaktowy

* Pola oznaczone gwiazdką są wymagane